Sürdürülebilir Ambalaj

Sürdürülebilir paketleme Himalaya’da bir önceliktir. Kendimizi Ambalaj tüketimimizi azaltacak girişimler geliştirmeye adadık. Bu vizyonla uyumlu olarak, güçlü malzeme inovasyonunun sağladığı çevre dostu formatları ve yapıları benimsiyoruz. Ürün geliştirme aşamalarımızın tümü, karbon ve çevresel ayak izimizi azaltacak prosesler üzerinden ilerlemektedir.

TEDARİK ZİNCİRİNDEN PVC'NİN ÇIKARILMASI

Ambalajlarımızda çevre dostu, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanmak için özenle çalışıyoruz. PVC kullanımını kaldırmaya yönelik çalışmalarımıza başladık ve ürün yelpazemizin %50'sini PET'e taşıdık. 2022 yılı sonuna kadar PVC'yi tamamen ortadan kaldırarak, portföyümüzün tamamında halihazırda kullanılan çevre dostu malzemelere geçiş yapmayı hedefliyoruz.

FSC® (ORMAN YÖNETİM KONSEYİ) SERTİFİKALI, FİDANLIK TEMELLİ AMBALAJLAMAYA GEÇİŞ

Amacımız, sorumluluk duygusu ile yönetilen ekim alanlarından elde edilmiş fidan temelli paketleme sistemlerine geçiş yapmak. Portföyümüzün %50'den fazlasını oluşturan kartonlar, nakliye materyalleri, çay filtre kâğıtları ve mendillerimiz için FSC® (Forest Stewardship Council) sertifikasını uygulamaya geçirdik. Hedefimiz ise 2022 yılına kadar tüm ürün portföyümüzde sertifikanın tamamen uygulanmasını sağlamaktır.

Sürdürülebilirlik yolculuğundaki hedeflerimizden bir diğeri ise geri dönüştürülebilir mono-polimer dış ambalajlar sayesinde bebek ıslak mendillerimizin biyolojik olarak %100 çözünebilir malzemeye geçiş yapmasıdır. Geçişin 2021'de başlaması ve tüm ıslak mendil portföyünün bu yapılandırma ile 2022'de tamamen mono-polimer ambalaja geçiş yapması hedeflenmektedir.

Himalaya takvimleri, sürdürülebilir kaynaklardan üretilen çevre dostu kâğıda soya mürekkebi ile basılmıştır ve %100 geri dönüştürülebilir yapıdadır. Kullanılan kağıt FSC® sertifikalıdır ve bu sayede karbon ayak izimizi azaltır böylece sürdürülebilir bir ekosistem hayalimizi gerçekleştirmeye bir adım daha yakınız.

EPR KAPSAMINDA PLASTİK ATIK YÖNETİMİ (GENİŞLETİLMİŞ ÜRETİCİ SORUMLULUĞU)

Himalaya olarak tüketim sonrası ortaya çıkan plastik atıkları toplamak, geri dönüştürmek, işlemek ve sorumlu bir şekilde imha etmek için bazı önlemler aldık. Kendi perakende mağazalarımızdaki “Atıktan Gelen Zenginlik” programı, tüketicilerimizi kullanılmış ürün paketlerini iade etmeye teşvik ediyor. Toplanan paketler ise, paketleme sürecimizde tekrar kullanılmak üzere ayrıştırma ve yeniden işleme sistemlerine geçiş yaparak geri dönüşüm misyonumuza katkı sağlıyor.

DÖNGÜSEL EKONOMİYE DOĞRU İLERLEMEK

Atık tahliye mantığını geri dönüşüm sürecine dahil etmek için özel bir proses geliştirdik. Türünün ilk örneği bir sistem aracılığıyla, topladığımız atıkları, karton, kağıt ve mendil yapımında kullanılabilen bir hamur haline getiriyoruz. Himalaya'nın böyle bir sürece öncülük etmesinden ise ayrıca gurur duyuyoruz.

DÖNGÜSEL EKONOMİNİN ÜÇ R'Sİ

Ambalaj geliştirmemizde kritik bir rol oynayan üç R'yi (Reduce, Reuse, and Recycle) Azaltın, Yeniden Kullanın ve Geri Dönüştürün mottosunu takip ediyoruz. Losyonlar, şampuanlar ve yüz yıkama tüpleri dahil portföyümüzün tamamında plastik kullanımını azaltmaya çalışıyoruz ve bu çabalarımız doğrultusunda 500 tondan daha fazla plastik tüketimini azaltmayı başardık. Bu süreci hızlandırmak için daha yüksek verime sahip polimerlerin kullanımına geçiş yapmayı, plastik tüketimimizi daha da azaltacak teknolojileri benimsemeyi hedefliyoruz.