Bilimimiz

5000 yıl öncesine dayanan Ayurveda veya 'yaşam bilimi', dünyadaki en eski doğal sağlık sistemlerinden biridir. Bazen biyoloji bilimi olarak da anılan bu bilimin başlıca amacı, vücudu hastalıklara neden olan maddelerden arındırarak uyum ve dengenin yeniden kurulmasına yardımcı olmaktır. En saygın Ayurveda metinlerinden biri olan Charaka Samhita'ya göre Ayurveda'nın zamanla değişmesi gerekiyor. Değişen çevresel koşulları anlamalı ve sağlık bakım ihtiyaçlarını buna göre ele alınmalıdır.

Kurucumuz M. Manal, geleneksel tıbbın yaygın olarak kabul edilebilmesi için güvenilir olması gerektiğine inanıyordu ve ilaçların güvenilirliği bilimsel doğrulama yoluyla sağlanabilir olacağını savunuyordu.

Himalaya'nın ilk ürünü ve dünyanın ise ilk bitkisel antihipertansif ilacı olan Serpina®; klinik deneylerde, bilimsel doğrulamada ve tablet yapma sürecinin keşfedilmesinde geçen dört yıllık süreçten sonra piyasaya sürüldü. M.Manal, bitkisel ilaçları ana akım haline getirmek için geliştirme sırasında alopatik protokolleri takip etmesi ve tabletler veya şurup gibi yaygın olarak kabul edilen bir formatta bulunması gerektiğine inanıyordu. Ayurveda'nın geçerli olabilmesinin tek yolu bu olduğunu düşünüyordu.

Himalaya bilim adamları ve şifalı bitkiler uzmanları, şifalı otların terapötik faydalarını araştırmak için yıllarını harcıyor. Öyle ki ürünlerimizde 250'den fazla bitki kullanıyoruz. Bitkilerin yeni faydaları keşfedilir keşfedilmez, bitkinin temel tanımını veren ve kimyasal bileşenlerini, etkilerini, klinik kullanımlarını ve önerilen dozları listeleyen bir kılavuz olan bitkisel monografımızı güncelliyoruz. Bitkinin doğrulanması, aktif işaretleyicisinin izole edilmesi, terapötik özelliğinin test edilmesi ve güvenlik etkinliğinin doğrulanması için çok fazla zaman harcıyoruz. Tüm süreç, ortalama olarak yedi ila on yıl arasında sürebiliyor. Güvenli ve etkili ürünler geliştirmek söz konusu olduğunda hiçbir yatırımın çok fazla olmadığına inanıyoruz. Klinik araştırmalarımızın sonuçları, önde gelen tıp dergilerinde yayınlanıyor.

Himalaya'da, Ayurveda'yı çağdaşlaştırmak geleneksel sağlık hizmetleri sistemini ana akım haline getirmek anlamına gelmektedir.